Semantik SEO Nedir?

Semantik web örnekleri günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Semantik SEO uygulamasını anlamak için öncelikle SEO kavramını bilmek gerekir. İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmiştir. Bu yöntem en basit haliyle bir web sitesinin Google gibi arama motorları algoritması tarafından daha kolay bir şekilde taranması, anlaşılması ve listelenmesini sağlamaktadır. Bu sayede bir web sitesi arama sonuçlarında ilk sıralara doğal bir şekilde yükseltilebilir.

SEO kavramı geçmişten günümüzde internet siteleri için sık kullanılmaktadır. Arama motorlarında web sitelerinin en başarılı sonuçları almaları için etkili ve profesyonel bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda semantik SEO ise önemli bir ayağıdır.

Bir web sitesi içeriğinin kullanıcı aramalarına göre optimize edilmesi ise semantik SEO’nun temelini oluşturmaktadır. Burada öne çıkan temel unsur ‘’keyword’’ yani anahtar kelimelerdir. İlgili anahtar kelime ile yapılan arama ve kullanıcıların benzer konuda sorduğu diğer sorulara göre içeriğin oluşturulması semantik SEO’nun kapsamında yer almaktadır. Semantik SEO günümüzde web siteleri için kullanılan en önemli stratejiler arasında yer almaktadır.

Semantik Arama Nedir?

SEO örnekleri incelendiğinde SEO açısından başarılı web sitelerinin temel özelliği semantik aramalara dikkat etmeleridir. Semantik arama, bir arama motoruna yönelttiği soruya anlamlı sonuçlar sunulmasını sağlamaktadır. Anlambilimi olarak tanımlansa da semantik SEO farklı bir anlam ifade etmektedir. Google gibi arama motorlarının ilk sayfasında görülmek ve reklam sayfalarının hemen altında web sitesinin yer almasını sağlamak için semantik aramalara odaklanmak gerekecektir.

Semantik search ya da semantik arama, kullanıcıların ne aradığını anlamaya çalışmaktadır. Örneğin internette bir markasını ve modeli hatırlamadığınız bir araba modelini ararken o arabanın temel özelliklerini yazarak semantik sayesinde en alakalı sonuçları görmek mümkündür. En basit anlatımıyla ‘’Türkiye’nin başkenti’’ yazdığınızda karşınıza ‘’Ankara’’ sonucunun ve Ankara ile ilgili alakalı diğer konuların çıkması semantik arma ile ilişkilidir.

Semantik arama sayesinde kullanıcıların yapmış oldukları arama sonuçları daha derinleştirilir ve anlamlı sonuçlar sunulur. Web siteleri için semantik SEO ise olası tüm yanıtları ilgili anahtar kelimeler için içeriğe ekleyerek SEO başarısı elde edilmesi sağlanabilir.

SEO ve Semantik Arama Arasındaki Ne Gibi Bir İlişki Var?

Search Engine Optimization ya da kısaca SEO ile semantik arama arasında güçlü bir bağ bulunur. SEO bir arama motorunda yükselmek için web sitesinin site içi ve site dışı SEO çalışmaları ile teknik açıdan hazır hale getirilmesidir. Bu kapsamda hazırlanan içeriklerde semantik aramalara göre anahtar kelimeler kullanılır ve içerik arama sonuçlarına göre hazırlanır. Semantik anahtar kelimelerin site içeriklerinde anlamlı şekilde kullanılması gerekecektir.

Anahtar kelimelerin anlam ve amacına göre bir içerik hazırlamak ve doğru yöntemler ile SEO uyumlu içerik hazırlamak gerekecektir. Örneğin X bir ürün için hazırlanacak SEO uyumlu içerikte kullanıcıların olası arama potansiyeli olan ‘’X nedir, x fiyatı ne kadar?’’ gibi soru kalıplarına uygun olarak, semantik kelimelerde makaleye dağıtılarak içerik oluşturulmalıdır. Genel SEO kurallarına uygun olarak semantik anahtar kelime ve sorular ustaca kullanılmalıdır.

Semantik SEO Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

Google SEO çalışmasının en etkin şekilde uyguladığı arama motorlarından biridir. Dünyanın en çok tercih edilen arama motorlarından biri olması nedeniyle SEO çalışmaları açısında da öne çıkmaktadır. Web siteleri için SEO’nun önemli ilgili arama motorunda üst sıralara tırmanmak olacaktır. SEO çalışması site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı başlık altında incelenebilir. Arama motoru optimizasyonu yapılmayan ve semantik SEO çalışmasına özen gösterilmeyen sitelerin rakip sitelerin gerisinde kalması işten bile değildir.

Semantik SEO’nun web siteleri için en büyük artısı, bir kullanıcı tarafından sorulan sadece tek bir sorunun yanıtını vermesi değildir. Bu kullanıcının aynı zamanda sorabileceği potansiyel soruların da tahmin edilerek ilgisinin çekilmesidir.

İnternette bir konuda araştırma yaparken sorduğunuz soruya alternatif öneriler ve alakalı diğer soruların listelenmesi semantik SEO çalışması ile mümkündür. Bu sayede bir konuda yapılan aramada içeriğinizi olası tüm alakalı sorulara göre yaparak web sitesine daha fazla ziyaretçi çekilmesi mümkün hale gelir.

Semantik SEO Stratejilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO hizmeti içinde semantik anahtar kelime çalışmaları en önemli unsurdur. Bu nedenle SEO çalışmasında ilk olarak semantik aramaya ilişkin doğru verilerin elde edilmesi gerekecektir. Semantik SEO stratejileri uygulanırken birçok kritere dikkat edilmesi gerekecektir. Semantik SEO’da ilk aşama temel anahtar kelime araştırmasının yapılmasıdır.

Semantik SEO yapılırken şu detaylara dikkat edilmesi gerekecektir:

 • Profesyonel semantik arama araçları kullanılarak anahtar kelimeler belirlenmelidir.
 • Anahtar kelime ile ilgili semantik soru kalıpları seçilmelidir.
 • Google araçları kullanılarak ‘’kullanıcılar bunları da sordu’’ seçeneklerinden yararlanılabilir.
 • Anahtar kelime araştırmasında popüler aramalara dikkat edilmelidir.

Genel SEO kurallarına uygun şekilde semantik kelimeler de kullanılarak SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Web sitesinin daha hızlı sıralama başarısı alması ve üst sıralara tırmanmasını sağlamak için semantik SEO’nun profesyonel araçlar kullanılarak SEO uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Semantik SEO uygulamasında en çok aranan anahtar kelimeler ile kullanıcıların sık sorduğu sorulara göre çalışma yapılması başarılı sonuçlar verecektir.

Semantik SEO Araçları Nelerdir?

Semantik SEO araçları sayesinde günümüzde web sitelerinin arama motoru başarısı artırılmıştır. SEO’ya uygun içerik oluşturmaya yardımcı olacak bu araçlar ücretli ve ücretsiz olarak sınıflandırılabilir. Buna ek olarak Google tarafından da çeşitli semantik SEO araçları ve uygulamaları sunulmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve en iyi sonuçları veren başlıca semantik SEO araçları şunlardır:

Arama motorlarında web sitelerinin üst sıralara çıkmasını sağlamak için semantik SEO araçlarının etkin kullanımı önemlidir. Başta Google’ın kendi araçlarını kullanarak arama motorlarında en çok hangi soruların sorulduğunu ve tred aramaların neler olduğunu öğrenmeniz mümkündür.  

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

SEO analizi semantik SEO yapılması için en önemli aşamadır. Bu kapsamda anahtar kelime çalışması semantik SEO’nun birinci aşamasını oluşturmaktadır. SEO araçları kullanılarak yapılacak anahtar kelime araştırmaları ile kullanıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalara yönelik en doğru sonuçlar alınabilir.

Semantik SEO’nun başarılı sonuçlar vermesi için doğru bir strateji izlemek gerekecektir. Bu kapsamda semantik SEO’da kısaca şu aşamalar takip edilir:

 • Profesyonel SEO araçları ile anahtar kelime çalışması yapılır.
 • Alakalı soruların yanıtlarına yer verilir.
 • Doğal dil ve akıcı dil yapısı kullanılır.
 • Semantik kelimelerin içerikte doğal şekilde yer alması sağlanır.
 • Semantik medyalara yer verilir.

Sadece kelimelerin veya ilgili soruların yanıtlarının yer alması tek başına yeterli olmayacaktır. Buna ek olarak ziyaretçilerin daha uzun süreler sitede kalmasını sağlamak için mutlaka doğru medya araçlarının da kullanılması gerekecektir. Medyalar kullanıcıların sitede tutulmasını sağlayan en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bu medyaların da SEO uyumluluğu ve özgünlüğü son derece önemlidir.  

Semantik SEO Nedir Avantajları Nelerdir?

Semantik SEO avantajları çok yönlü değerlendirilebilir. SEO çalışmasının temel hedefi bir web sitesinin arama motorunda üst sıralara taşınması ve rakiplerinin önüne geçirilmesidir. Bunu sağlamak ise daha fazla siteye ziyaretçi çekilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda başarılı bir semantik SEO çalışmasının avantaları kısaca şunlardır:

 • İlgili anahtar kelime sıralamalarında başarı imkanı elde edilir.
 • Daha uzun süreli sıralama şansı verir.
 • Rakipleri geride bırakma şansı sunar.
 • Çok daha fazla ziyaretçi çekmede faydalıdır.

SEO çalışması yapılmayan sitelerin arama motorlarında başarılı olması oldukça zordur. Özellikle rekabeti yüksek bir konuda veya anahtar kelimede faaliyet gösteriliyorsa bu durumda mutlaka profesyonel bir SEO çalışması gerekecektir. Bir arama motoru tarafından web sitesinin kolay anlaşılması, anlamlandırılması ve hedef kitleye önerilmesi için semantik SEO araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Semantik SEO ile web sitesine çok daha fazla trafik çekilerek hedeflenen başarı kısa sürede elde edilebilir.  

Semantik SEO’da Medyalar Nasıl Olmalıdır?

SEO anahtar kelime çalışmaları kadar medya uyumluluğu da önemlidir. Web sitelerin yer alan her türlü görsel medya olarak tanımlanabilir. Semantik uyumlu bir SEO içeriği hazırladıktan sonra bu içeriğin SEO uyumlu görseller ile desteklenmesi sıralama başarısını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca ziyaretçilerin bu görseller ile sitede daha fazla vakit geçirmeleri sağlanmaktadır.

Medyaların boyutlarının ve medya açıklamalarının SEO ile uyumlu ve anahtar kelimelerle alakalı olması önemli bir detaydır. Bir yandan zengin görseller ile desteklenecek içerik, bir yandan da uzun paragraflara sahip olmamalıdır.

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların yazıları rahat okuyacaklarını düşünmesi, aradıkları bilgiye kolay ulaşmaları ve keyifli zaman geçirecekleri medyaya sahip olduğunu görmeleri sitede geçirdikleri süreleri artıracaktır. Bu sayede daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Semantik SEO Neden Tercih Edilmelidir?

Dijital pazarlamada SEO hakkında çok sayıda çalışma bulunmaktadır. SEO doğrudan bir web sitesinin arama motorunda başarısını hedeflemesi sayesinde son derece önemlidir. Geçmişten günümüze dijital pazarlamada en önemli araçlardan biri SEO çalışmasıdır. Hem kişisel hem de kurumsal web sitelerinin tümü için semantik SEO yapılması gerekmektedir.

 • Arama motorunda rakiplerin önüne geçmek,
 • Sıralama yükseltmek,
 • Ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak vb.

Temel birçok hedef için semantik SEO çalışmaları yapılmalıdır. İlgili anahtar kelimede ve konuda kullanıcıların olası soracakları tüm soruların yanıtlarını ve alakalı konulara tek bir platformdan erişim sağlamaları sizin web sitenizin başarını artıracaktır.

Firmalar SEO’yu ürün ve hizmetlerine ilişkin yapılan aramalarda rakiplerinden önce potansiyel müşterilere ulaşmak için, kişisel web siteleri ise ilgili alanda tek olmak için semantik SEO’yu tercih etmelidir. SEO çalışmaları günümüzde dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biridir. Bu yöntemler web sitelerinin başarısını artırmak için sık tercih edilmektedir.

Semantik Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO uyumlu makale uzmanlık gerektiren bir iştir. Özellikle SEO dinamiklerine hakim olmak ve semantik arama sonuçlarının doğru araçlar kullanılarak anahtar kelime tespitinin yapılması gibi teknik detayları bilmek gerekecektir. Semantik kelime yazarken metnin genel anlam bütünlüğünü koruması, doğal dil kullanması ve anahtar kelimeleri SEO pratiklerine göre yazıya dağıtılması en önemli unsurlardır.

Semantik SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Kelime sayısı doğru belirlenmelidir.
 • Kelime sayısına göre anahtar kelimeler makaleye yayılmalıdır.
 • Anlam bütünlüğü, dil bilgisi kuralları ve akışa özen gösterilmelidir.
 • Konudan bağımsız alt başlıklar seçilmemelidir.
 • %100 özgün olmalıdır.

Makaleni kelime sayısına göre az veya çok anahtar kelime kullanmak fayda sağalmaz. Bu tür unsurların da bilinmesi son derece önemlidir. Semantik SEO uyumlu makale yazılırken okuyucu sıkmayan ve özgün içeriklerin oluşturulması en temel hedefler arasında yer almaktadır.

Hizmetlerimiz

Sizi dinliyor ve ihtiyacınız olan çözümü size sunmak için çalışıyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Bizi Takip Edin

© Bursa Web. All rights reserved.

Gönder
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.