E-Mail Pazarlama

E-mail marketing ya da e – mail pazarlaması günümüzde yaygın bir dijital pazarlama yöntemi olarak tercih edilmektedir. Dijital pazarlamada oldukça eski yöntemlerden biri olmasına karşın etkili bir yöntem olarak da günümüzde kullanılmaktadır. Özellikle kurumsal firmalar tarafından potansiyel müşterilere ulaşmak ve eski müşterileri yeniden kazanmak için e – posta pazarlamasının faydalarından söz etmek mümkündür.

Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir tane e – posta adresi bulunmaktadır. Dijital servislerden yararlanmak, sosyal medya veya e – ticaret sitelerin kayıt olmak gibi işlem için e – postaya ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda e – posta pazarlaması önemini geçmişten günümüze korumaktadır. E-mail pazarlama stratejilerinin başarılı bir şekilde yapılması için doğru yöntemler izlenmelidir. Diğer dijital pazarlama stratejileri ile uyumlu şekilde yürütülerek e – mail pazarlamasından en iyi sonuçların alınması mümkündür.

E-mail Pazarlama Nedir?

E pazarlama örnekleri arsında e – mail pazarlaması ilk sıralarda yer alıyor. E – mail pazarlama, pazarlama mesajlarını belirli bir kitleye ulaştırmak için kullanılan bir tür doğrudan pazarlama yöntemidir. Potansiyel yeni müşteriler veya mevcut müşterilere gönderilen her e – mail bu kapsamda yer almaktadır. Kampanya duyuruları, indirimler, yeni ürünler ve bilgilendirmelerin her biri e – mail pazarlama kapsamına girmektedir.

E – mail pazarlamanın kapsamına giren uygulamalar ise kısaca şunlardır:

 • Mevcut müşteri memnuniyetini artırmak, müşteri sadakati kazanmak için yapılan e – posta gönderimleri.
 • Eski müşterilerin yeniden satın almaya teşvik edilmesi.
 • Potansiyeli yeni müşterilerin kazanılmasına yönelik gönderimler.
 • Diğer firmaların gönderilerine eklenen reklamlar.

Firmalar tarafından elektronik posta aracılığıyla gönderilen her türlü kampanya, tanıtım ve bilgilendirici içerik e – posta pazarlamanın alanına girmektedir. Söz konusu e – posta gönderilerinin zengin görsel içerik barındırması ya da metinlerden oluşması da mümkündür.

E-posta pazarlamanın temel amacı yeni müşteri kazanmak, mevcut müşterileri tutmak ve eski müşterileri yeniden satın almaya teşvik etmektir. Müşterilerin firmaya sadakatini de artırma amacıyla e – posta pazarlaması yapılabilir.

E-mail Pazarlama Neden Önemlidir?

E-posta pazarlama kampanyası birçok açıdan dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biridir. Sadece ürün ve hizmet tanıtımlarını içeren detaylar değil, aynı zamanda satın alma sonrasında sipariş süreci takibi ve onayına ilişkin gönderimler de e – posta pazarlamasının önemini artırmıştır. Ürün ve hizmetlerin duyurulması ve satışların artırılmasına yönelik en ucuz, hızlı ve basit bir pazarlama yöntemi olmasıyla e – mail pazarlama sık tercih edilmektedir.

Hedef kitleye e – posta ile ulaşmak ve özellikle mevcut müşterilerin yeni alışverişler için teşvik edilmesini sağlamak için e – posta pazarlama önemlidir. Günümüzde sosyal medya ve diğer dijital pazarlama kanalları daha büyük önem kazanmış olsa da e – mail pazarlamanın önemi de geçmişten günümüzde oldukça yüksektir. Diğer yöntemlere göre daha pratik bir pazarlama yöntemi olması da önemini artırmaktadır. Potansiyel müşterileri kazanmak, hedef kitleye ulaşmak ve mevcut müşterileri elde tutmak açısından e – posta pazarlamasından yararlanmak büyük önem taşımaktadır.

E-mail Pazarlamanın E – Ticarete Faydaları Nelerdir?

Kurumsal e-mail örnekleri günümüzde e – ticaret sitelerinin vazgeçilmez pazarlama stratejileri arasında yer alıyor. Kitlesel e – posta pazarlamasının bu firmalar için en büyük avantajı ise aynı anda çok sayıda kişiye ulaşma imkanı vermesidir. Doğrudan ulaşma fırsatı vermesi de en önemli faydaları arasında yer alıyor.

Müşteri listesi içinde sınırsız sayıda küçük hedef kitlelere bölerek mail gönderimi yapılabilmektedir. Planlanan mailler hedef kitleye göre özelleştirilebilmektedir. Diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre daha kısa sürede, doğrudan ve hızlı bir şekilde yapılabilir olması da e – mail pazarlamasının faydaları arasında yer almaktadır. E-mail pazarlama özellikle e – ticaret sitelerini kullanan müşterilerin yeniden alışverişe teşvik edilmesi, yeni müşteri kazanılması ve mevcut müşterilerin tutulması gibi faydalara sahiptir. 

E-mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

Email makreting firmaları günümüzde profesyonel olarak firmalar için pazarlama stratejileri uygulamaktadır. Çoğu kurumsal firma kendi bünyesinde çalıştırdıkları dijital pazarlama uzmanları ile bu süreçleri takip etseler de dışardan destek alındığı da görülmektedir. Başarılı bir e – mail pazarlaması için birçok kriterin dikkate alınması gerekecektir. Etkin bir pazarlama için ilk olarak doğru yöntem seçilmelidir.

E-mail pazarlamasının türlerinden bazıları şunlardır:

 • E – posta kampanyaları,
 • E – posta bültenleri,
 • Otomatik pazarlama mailleri,
 • Otomatik işlem e – postaları vb.

Öncelikle e – posta pazarlaması için doğru yöntem seçilir. Sonrasında e – posta listesi hazırlanarak işe başlanabilir. Bir e – posta pazarlama hizmeti seçildikten sonra hedef kitleyi bölümlere ayrılır. Dikkat çeken, kolay anlaşılan içerikler hazırlanır. Sonrasında ise kampanyalar optimize edilir. Hızlı bir şekilde tüm alıcılara e – posta içeriklerinin gönderilmesinin ardından kısa sürede sonuç alınır.  

E-mail Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-mail marketing eğitimi alan uzman kişilerden destek alarak başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturulması mümkündür. Bu kapsamda en etkili sonuçları almak için doğru yöntemler izlemeli ve birçok kritere de dikkat edilmesi gerekmektedir. E – posta pazarlamasında kampanya sürecini yürütürken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • Yeni abonelere/üyelere/müşterilere özel hoş geldin mailleri/fırsatları oluşturulmalıdır.
 • Yoğun işletmeler için otomatik e – mail sistemleri kullanılmalıdır.
 • E – posta gönderim sıklığı doğru seçilmelidir.
 • E – mail listeleri bölümlere ayrılmalıdır.
 • Önceden planlama ile süreç takibi yapılmalıdır.

E – posta pazarlamasında da içerik üretimi son derece önemlidir. Kampanyalarınızdan müşterilerinizi e – posta yolu ile doğrudan haberdar etmeniz mümkündür. Bu sayede müşterilerin satın almaya teşviki de sağlanabilmektedir.

E-mail Pazarlama Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-mail pazarlama avantajları ve dezavantajları doğru değerlendirilmelidir. Temelde her işletme için e – mail pazarlama avantajlı olsa da yanlış stratejiler olumsuz sonuçlar verebilir. E – posta pazarlamasının avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Düşük maliyetlerle doğrudan ve hızlı bir şekilde müşterilere ulaşılabilir.
 • Potansiyel müşteriler kazanılabilir.
 • Mevcut ve eski müşteriler satın almaya teşvik edilir.
 • Müşteri sadakati artar.
 • Doğru stratejiler ile satış başarısına olumlu etki eder.

E – mail pazarlamasının dezavantajlarından bazıları ise şunlardır:

 • Çok sık ve yoğun mail gönderimi sıkılan müşterileri kaçırabilir.
 • Zaman zaman hedef kitleyi ilgilendirmeyen e – postalar kullanıcılara gönderilebilir.
 • Yanlış stratejiler nedeniyle hedeflenen sonuçlara ulaşılmayabilir.

Günümüzde sosyal medya platformlarının e – postadan çok daha fazla kontrol edilmesi e – posta pazarlamasının önemini de azaltmıştır. Ancak satın alma sonrasındaki süreç için e – posta süreci önemli olacağından hala önemli bir pazarlama alanı olarak öne çıkmaktadır.

Başarılı Bir E-mail Pazarlama İçin Doğru Strateji Nasıl Belirlenir?

Satış e – posta örnekleri arasında en başarılı olanlar doğru strateji ile yapılan uygulamalardır. Bu nedenle uzman desteği önemli bir unsurdur. E – posta pazarlamasında doğru ve verimli bir strateji oluşturmak için şu stratejiler takip edilebilir:

 • İzinli kullanıcı verisinin oluşturulması gerekecektir.
 • E – posta listeleri doğru şekilde belirlenmeli ve düzenli kontrol edilmelidir.
 • Call to Action ile gönderilecek e – postanın içeriği kaliteli olmalıdır.
 • Mail gönderim sıklığı kullanıcıları yormamalıdır.
 • Yoğun satış baskısı yerine teşvik edici olunmalıdır.
 • Diğer pazarlama ve iletişim kanalları hatırlatılmalıdır.
 • Mail gönderim saatlerinin doğru belirlenmesi önemlidir.

Dijital pazarlamada geçmişten günümüze en önemli yöntemlerden biri olan e-mail pazarlama stratejileri hala verimli sonuçlar vermektedir.

E-Mail Pazarlama Fiyatı Talep Edin


Sizi dinliyor ve ihtiyacınız olan çözümü size sunmak için çalışıyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Bizi Takip Edin

© Bursa Web. All rights reserved.

Gönder
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.