Sağlık Turizmi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi türleri günümüzde oldukça geniştir. Sağlık sektöründe yaşanan son gelişmeler sonrasında dünya genelinde sağlık turizminde bazı ülkeler öne çıkmıştır. Bu ülkeler arasında Türkiye ise ilk sıralarda yer almaktadır. Küreselleşen dünyada işbirliği, seyahat kolaylığı ve iletişim olanaklarının artması sağlık turizmini geliştiren en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Bireylerin sağlığının korunması ve hastalıkların tedavi edilmesi hedefleri ile bir kişinin yaşadığı yerin dışında bir yerde sağlık hizmeti alması sağlık turizmi olarak tanımlanabilir. Sağlık hizmetleri için gerçekleştirilen seyahatler yurt içinde olabileceği gibi yurt dışı merkezli de olabilir. Yurt içinde özellikle termal tesislerin ziyareti sağlık turizmine önemli bir örnek teşkil etmektedir. Sağlık turizmi çok yönlü sağlık hizmetlerini kapsamaktadır.

Sağlık Turizmi Nedir?

Dünyada sağlık turizmi her geçen gün gelişen ve büyüyen bir sektör konumundadır. Kısaca sağlık turizmi, bir kişinin ikamet ettiği yerden başka bir yere herhangi bir sağlık hizmeti almak için seyahat gerçekleştirmesini ifade eder. Hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri almak için yaşadıkları ülke veya kent dışında başka ülke veya kentleri ziyaret etmeleri bireyler açısından sağlık turizmi anlamına gelir.

Sağlık turizmi kapsamında birçok farklı tanımlama da yapılmıştır. Uluslararası hasta sınıflaması ise Sağlık Bakanlığı tarafından kısaca şu şekilde yapılmıştır:

 • İkamet ettiği yeden başka yere sağlığını kazanmak için seyahat eden kişiler medikal turist olarak nitelendirilir.
 • Tatilleri sırasında acil ya da plansız gelişen durumlar için sağlık hizmeti almak zorunda kalan turistler, turistin sağlığı kapsamında hizmet alan hasta olarak tanımlanmıştır.
 • Sağlık Bakanlığının bazı ülkelerde sağlıkla ilgili yapılan pek çok ikili anlaşması bulunur. Bu anlaşmalar kapsamında sağlık hizmeti alacaklar sağlık alanında ikili anlaşmalı ülkelerden gelen hastalar olarak tanımlanır.
 • Sosyal güvenlik kuruluları arası anlaşmalara göre gelen hastalar ise aynı adla anılmaktadır.

Sağlık turizmi kapsamında hasta tanımlamaları Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bu sayede sağlık turizmi için gelen hastalar net bir şekilde sınıflandırılabilmektedir.

Sağlık Turizminde En Çok Hangi Ülkeler Tercih Ediliyor?

Türkiye sağlık turizmi açısından önemli bir ülke olsa da dünyada sağlık turizmi denince birçok ülke akla gelmektedir. Söz konusu ülkelerin sağlık alanında tercih edilmesinin nedenleri ise birbirinden farklılık göstermektedir.

Sağlık turizminde ülkelerin tercih edilmesindeki temel etkenler ise şunladır:

 • Başlıca ülke gelirini turizm oluşturmasından dolayı Singapur, Tayland, Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkeler tercih edilmektedir.
 • Coğrafi ve politik konuları itibariyle Ürdün, İran, Malezya ve Brezilya gibi ülkeler tercih edilir.
 • Ülkede turizm ve sağlık turizmine önem verilen politikalar uygulanması sayesinde Macaristan, İspanya ve Hindistan gibi ülkeler tercih edilir.

Türkiye ise hem coğrafi konumu hem turizm ülkesi olması hem de sağlık alanında ileri düzeyde hizmet verebilir olması sayesinde tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlık turizminde en çok diş, kalp, göz, eklem ve tüp bebek gibi tedaviler öne çıkmaktadır.

Bir ülkede nitelikli doktorların bulunması, sağlık teknolojilerinin gelişmiş olması ve sağlık turizmi için gelenlerin güvenliği ve konforunun sağlanabilir olması gibi etkenler ülkelerin tercih edilmesinde etkilidir.  

Sağlık Turizminde Hangi Hizmetler Yer Alır?

Sağlık turizmi hizmetleri kendi içinde birçok alt başlık ile incelenir. Günümüzde tıp teknolojilerinin ve sağlık turizminin gelişmesi sayesinde bu alanda birçok farklı hizmete yer verilmiştir. Sağlık turizmi türlerinden bazıları şunlardır:

 • Termal Sağlık Turizmi
 • Medikal Turizm
 • Yaşlı Turizmi
 • Engelli Turizmi

Medikal turizm kapsamı oldukça geniştir. Sağlık turizmi için gelen bir bireyin tüm tıbbi işlemlerinin ya da etkinliklerini içermektedir. Tıbbi check – up, sağlık taraması, diş tedavileri, kalp ameliyatı, protez uygulamaları gibi daha pek çok seçenek bu kapsamda uygulanmaktadır.

Termal turizm ise ülkemizde en yaygın sağlık turizmi seçenekleri arasında yer almaktadır. Termal kaplıca ve tesislerde verilen çeşitli fizik tedavi ve sağlık uygulamaları ile hastaların eski sağlıklarına yeniden kavuşmaları ve sağlığın korunmasına yönelik uygulamaların yapılması sağlanmaktadır.

Yaşlı ve engelli turizmi ile benzerlik göstermektedir. Özellikle yaşlıların daha iyi bir ortamda bakımlarını yapılması ve sağlıklı turizm etkinliklerine katılması gibi hizmetler öne çıkmaktadır. Sağlık turizmi tüm hizmet alanları ile geniş kapsamda değerlendirilmektedir.

Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Medikal sağlık turizmi başta olmak üzere sağlık turizmi kapsamında birçok farklı uygulamaya başvurulmaktadır. Sağlık turizmi yapmak için öncelikle sağlık merkezinin başta Sağlık Bakanlığı izinleri ve onayı olmak üzere uluslararası kuruluşlardan da çeşitli onay ve sertifikalara sahip olması gerekir. Diğer önemli bir konu ise nitelikli sağlık personellerine sahip olmaktır. Gelişmiş tıbbi teknolojiler ve sağlık hizmetleri ile tesis olanakları da sağlık turizminin temel yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Sağlık turizmi kapsamında bu hizmetler öne çıkar:

 • Yaşlı Bakım Hizmetleri: İleri yaştaki bireylerin tedavi ya da koruyucu sağlık hizmetleri almalarını ifade eder.  
 • Sağlığı Geliştirmeye Yönelik Uygulamalar: SPA Wellness, termal sağlık hizmetler ve diğer alternatif tıp uygulamalarını kapsar.
 • Rehabilitasyon Hizmetleri: Diyaliz, bağımlılık tedavileri gibi sağlık hizmetlerini kapsamaktadır.
 • Tedaviye Yönelik Hizmetler: Estetikten kalp ameliyatına ve göz, diş tedavilerine kadar geniş bir kapsamda değerlendirilmektedir.

Sağlık turizmi kapsamında daha pek çok alternatif hizmet ve uygulama bulunur. Bu kapsamda yaşadığınız yer dışında herhangi bir yerde alacağınız tüm sağlık hizmetleri sağlık turizmi kapsamında girecektir.  

Sağlık Turizminin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Sağlık turizmi iş ilanları arasında çeşitli uzmanlık alanlarının olması, sağlık turizminin tercih edilmesindeki ana etkenler hakkında ipuçlarını vermektedir. Bu kapsamda bireylerin sağlık turizmini tercih etmesini tetikleyen en temel unsurlar kısaca şunlardır:

 • Daha uygun maliyetlerle sağlık hizmetlerinin sunulması.
 • Teknoloji olanakları ve nitelikli sağlık personellerinin olması.
 • Seyahat kolaylıkları ile hem tatil hem tedavi anlayışının yerleşmesi.
 • Mevcut sağlık politikalarından memnun olmayanların başka ülkeleri tercih etmeleri vb.

Sağlık turizmi için ülke tercihlerinde olduğu gibi bireyler daha faydalı olacağını düşündükleri için sağlık turizmine yönelmektedir. Bu kapsamda başarılı sonuçlar almak için sağlık turizminde tercih edilecek ülkeler de son derece önemlidir.

Türkiye’de Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılıyor?

Türkiye’de sağlık turizmi verileri kapsamında özellikle turizm açısından gelişmiş noktaların aynı zamanda sağlık turizmi açısından da sık tercih edildikleri görülmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de sağlık turizmi denince akla gelen ilk yerler arasında şunlar yer almaktadır:

 • İstanbul
 • Antalya
 • Muğla
 • Ankara
 • Bursa
 • Afyon
 • Aydın

Medikal sağlık turizminden termal sağlık turizmi ve alternatif tıp uygulamalarına kadar birçok hizmet söz konusu yerlerde yoğun olarak tercih edilmektedir.

Türkiye’ye Sağlık Turizmi İçin Gelen Ülkeler Hangileri?

Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen ülkeler arasında Almanya ve Libya’yı ilk sıralara koymak mümkündür. Özellikle iki ülke arasındaki anlaşmaların da bulunması Avrupa’dan en çok Almanya’dan sağlık turizmi için Türkiye’nin tercih edildiği görülmektedir. Almanya’nın yanı sıra Rusya, İngiltere, İran ve birçok Arap ülkesi tarafından Türkiye tercih edilmektedir. Sağlık turizmi açısından özellikle son yıllarda cazibe merkezi haline gelen Türkiye’ye her yıl dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler gelmektedir. Bu kapsamda medikal turistler arasında ilk sırada Almanya yer almaktadır.

Hizmetlerimiz

Sizi dinliyor ve ihtiyacınız olan çözümü size sunmak için çalışıyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Bizi Takip Edin

© Bursa Web. All rights reserved.

Gönder
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.